16 March 2014

2014 NCAA Tournament TV Schedule

The 2014 NCAA Tournament commences this Tuesday night. You're excited, I'm excited, who is not excited for March Madness? And once again as in years past you will be able to watch every game live on the networks of CBS, TBA, TNT and truTV. In order to help you set your viewing schedules when you "sick" from work, here is the 2014 NCAA Tournament television schedule, as well as announcers for each and every games.

Bracket
Announcers

Tuesday, March 18th - First Four (Dayton)
#16 Mount St. Mary's vs. #16 Albany - truTV, 6:30 (Brian Anderson, Dan Bonner, Kristine Leahy)
#12 Xavier vs. #12 NC State - truTV, 9:00 (Anderson, Bonner, Leahy)

Wednesday, March 19th - First Four (Dayton)
#16 Texas Southern vs. #16 Cal Poly- truTV, 6:30 (Kevin Harlan, Len Elmore, Reggie Miller, Rachel Nichols)
#11 Tennessee vs. #11 Iowa - truTV, 9:00 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)

Thursday, March 20th - 2nd Round (Buffalo, Milwaukee, Orlando, Spokane)
#6 Ohio State vs. #11 Dayton - CBS, 12:15 (Verne Lundquist, Bill Raftery, Allie LaForce)
#2 Wisconsin vs. #15 American - truTV, 12:40 (Ian Eagle, Jim Spanarkel, Lewis Johnson)
#8 Colorado vs. #9 Pittsburgh - TBS, 1:40 (Anderson, Bonner, Leahy)
#5 Cincinnati vs. #12 Harvard - TNT, 2:10 (Spero Dedes, Doug Gottlieb, Jaime Maggio)

#3 Syracuse vs. #14 Western Michigan - CBS, 2:45 (Lundquist, Raftery, LaForce)
#7 Oregon vs. #10 BYU - truTV, 3:10 (Eagle, Spanarkel, Johnson)
#1 Florida vs. #16 Albany - TBS, 4:10 (Anderson, Bonner, Leahy)
#4 Michigan State vs. #13 Delaware - TNT, 4:40 (Dedes, Gottlieb, Maggio)

#7 UConn vs. #10 St. Joseph's - TBS, 6:55 (Lundquist, Raftery, LaForce)
#2 Michigan vs. #15 Wofford - CBS, 7:10 (Eagle, Spanarkel, Johnson)
#5 Saint Louis vs. #12 NC State/Xavier - TNT, 7:20 (Anderson, Bonner, Leahy)
#5 Oklahoma vs. #12 North Dakota State - truTV, 7:27 (Dedes, Gottlieb, Maggio)

#2 Villanova vs. #15 Milwaukee - TBS, 9:25 (Lundquist, Raftery, LaForce)
#7 Texas vs. #10 Arizona State - CBS, 9:40 (Eagle, Spanarkel, Johnson)
#4 Louisville vs. #13 Manhattan - TNT, 9:50 (Anderson, Bonner, Leahy)
#4 San Diego State vs. #13 New Mexico State - truTV, 9:57 (Dedes, Gottlieb, Maggio)

Friday, March 21st - 2nd Round (Raleigh, San Antonio, San Diego, St. Louis)
#3 Duke vs. #14 Mercer - CBS, 12:15 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#6 Baylor vs. #11 Nebraska - truTV, 12:40 (Marv Albert, Steve Kerr, Craig Sager)
#7 New Mexico vs. #10 Stanford - TBS, 1:40 (Jim Nantz, Greg Anthony, Tracy Wolfson)
#1 Arizona vs. #16 Weber State - TNT, 2:10 (Andrew Catalon, Mike Gminski, Otis Livingston)

#6 UMass vs. #11 Tennessee - CBS, 2:45 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#3 Creighton vs. #14 Louisiana-Lafayette - truTV, 3:10 (Albert, Kerr, Sager)
#2 Kansas vs. #15 Eastern Kentucky - TBS, 4:10 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#8 Gonzaga vs. #9 Oklahoma State - TNT, 4:40 (Catalon, Gminski, Livingston)

#8 Memphis vs. #9 George Washington - TBS, 6:55 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#1 Wichita State vs. #16 Cal Poly - CBS, 7:10 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#6 North Carolina vs. #11 Providence - TNT, 7:20 (Albert, Kerr, Sager)
#5 VCU vs. #12 Stephen F. Austin - truTV, 7:27 (Catalon, Gminski, Livingston)

#1 Virginia vs. #16 Coastal Carolina - TBS, 9:25 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#8 Kentucky vs. #9 Kansas State - CBS, 9:40 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#3 Iowa State vs. #14 NC Central - TNT, 9:50 (Albert, Kerr, Sager)
#4 UCLA vs. #13 Tulsa- truTV, 9:57 (Catalon, Gminski, Livingston)

Saturday, March 22nd - 3rd Round (Buffalo, Milwaukee, Orlando, Spokane)
#1 Florida vs. #9 Pittsburgh - CBS, 12:15 (Anderson, Bonner, Leahy)
#4 Louisville vs. #5 Saint Louis - CBS, 2:45 (Anderson, Bonner, Leahy)

#2 Michigan vs. #7 Texas - CBS, 5:15 (Eagle, Spanarkel, Johnson)
#4 San Diego State vs. #12 North Dakota State - TNT, 6:10 (Dedes, Gottlieb, Maggio)
#3 Syracuse vs. #11 Dayton - TBS, 7:10 (Lundquist, Raftery, LaForce)

#2 Wisconsin vs. #7 Oregon - CBS, 7:45 (Eagle, Spanarkel, Johnson)
#3 Michigan State vs. #12 Harvard - TNT, 8:40 (Dedes, Gottlieb, Maggio)
#2 Villanova vs. #7 UConn - TBS, 9:40 (Lundquist, Raftery, LaForce)

Sunday, March 23rd - 3rd Round (Raleigh, San Antonio, San Diego, St. Louis)
#2 Kansas vs. #10 Stanford - CBS, 12:15 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#1 Wichita State vs. #8 Kentucky - CBS, 2:45 (Nantz, Anthony, Wolfson)

#3 Iowa State vs. #6 North Carolina - CBS, 5:15 (Albert, Kerr, Sager)
#11 Tennessee vs. #14 Mercer - TNT, 6:10 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#4 UCLA vs. #12 Stephen F. Austin - TBS, 7:10 (Catalon, Gminski, Livingston)

#3 Creighton vs. #6 Baylor - truTV, 7:45 (Albert, Kerr, Sager)
#1 Virginia vs. #8 Memphis - TNT, 8:40 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#1 Arizona vs. #8 Gonzaga - TBS, 9:40 (Catalon, Gminski, Livingston)

Thursday, March 27th - Sweet Sixteen (Anaheim, Memphis)
#10 Stanford vs. #11 Dayton - CBS, 7:15 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#2 Wisconsin vs. #7 Baylor - TBS, 7:47 (Albert, Kerr, Sager)

#1 Florida vs. #4 UCLA - CBS, 9:45 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#1 Arizona vs. #4 San Diego State - TBS, 10:17 (Albert, Kerr, Sager)

Friday, March 28th - Sweet Sixteen (Indianapolis, New York)
#2 Michigan vs. #11 Tennessee - CBS, 7:15 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#3 Iowa State vs. #7 UConn - TBS, 7:27 (Lundquist, Raftery, LaForce)

#4 Louisville vs. #8 Kentucky - CBS, 9:45 (Nantz, Anthony, Wolfson)
#1 Virginia vs. #4 Michigan State - TBS, 9:57 (Lundquist, Raftery, LaForce)

Saturday, March 29th - Elite Eight (Anaheim, Memphis)
#1 Florida vs. #11 Dayton - TBS, 6:09 (Harlan, Elmore, Miller, Nichols)
#1 Arizona vs. #2 Wisconsin - TBS, 8:49 (Albert, Kerr, Sager)

Sunday, March 30th - Elite Eight (Indianapolis, New York)
#4 Michigan State vs. #7 UConn - CBS, 2:20 (Lundquist, Raftery, LaForce)
#2 Michigan vs. #8 Kentucky - CBS, 5:05 (Nantz, Anthony, Wolfson)

Saturday, April 5th - Final Four (Arlington)
#1 Florida vs. #7 UConn - TBS, 6:09 (Nantz, Anthony, Kerr, Wolfson)
     Florida "Teamcast" - TNT, 6,09 (David Steele, Mark Wise, James Bates)
     UConn "Teamcast" - truTV, 6:09 (Eric Frede, Donny Marshall, Swin Cash)
#2 Wisconsin vs. #8 Kentucky - TBS, 8:49 (Nantz, Anthony, Kerr, Wolfson)
     Kentucky "Teamcast" - TNT, 8:49 (Rob Bromley, Rex Chapman, Dave Baker)
     Wisconsin "Teamcast" - TruTV, 8:49 (Wayne Larrivee, Mike Kelley, Phil Dawson)

Monday, April 7th - National Championship (Arlington)
#7 UConn vs. 8 Kentucky - CBS, 9:10 (Nantz, Anthony, Kerr, Wolfson)

No comments:

Post a Comment